Biuro podróży Primapol | Dąbrowa Górnicza

Wybierz swój język

 

Atrakcje turystyczne:  Jura Krakowsko- Częstochowska: Olsztyn – Złoty Potok – Zrębice – źródła Zygmunta i Elżbiety – brama Twardowskiego -  zamek w Bobolicach.

Atrakcje turystyczne:  Jura Krakowsko- Częstochowska: Olsztyn – Złoty Potok – Zrębice – źródła Zygmunta i Elżbiety – brama Twardowskiego - zamek w Bobolicach.
 
1 CZĘŚĆ

Wyjazd rano i przejazd do Częstochowy.  Przyjazd do zespołu klasztornego zakonu paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu Matki Bożej i od wieków najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy w Polsce. Główny cel pątników to obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który od początku słynie cudami. Otrzymywane łaski potwierdza wielka liczba wotów. Cudowny wizerunek namalowano na drewnianej tablicy o wymiarach 122,2 x 82,2 cm i grubości 3,5 cm. Obraz przedstawia Najświętszą Maryję Pannę w pozycji stojącej z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku. Ich twarze są zamyślone i poważne. Przez prawy policzek Maryi biegną dwie równoległe rysy, które przecina trzecia na linii nosa. Jej szyję znaczy sześć cięć. Uważa się, że rysy powstały podczas napadu na klasztor w Wielkanoc, 14 kwietnia 1430 roku. Banda z Czech, Moraw i Śląska  chciała zabrać cudowny obraz, lecz niewidoczna siła zatrzymywała konie. Jeden z grabieżców zrzucił świętą ikonę na ziemię, a inny uderzył mieczem po twarzy. Oczywiście obraz poddano renowacji, jednak postanowiono pozostawić blizny, które stały się śladem w pamięci pokoleń. Znakiem mówiącym o kulcie Maryi i wspomnieniem trudnych momentów w naszej historii przeżytych dzięki wstawiennictwu Madonny. 

Spotkanie z  przewodnikiem i zwiedzanie Jasnej Góry, które trwa około 1,5 godz. i obejmuje: Salę Rycerską, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha i Bazylikę Jasnogórską oraz Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej i Skarbiec. Msza święta o godzinie 11:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu.  Po mszy świętej przejazd w kierunku Olsztyna. Spotkanie z przewodnikiem.

2 CZĘŚĆ

Przejazd do Olsztyna pod ruiny zamku. Spacer z przewodnikiem, który przybliży opowieści o wydarzeniach z przeszłości zamku. Obecnie zamek jest tłem wielu imprez kulturalnych, w tym turniejów rycerskich. Przejazd z przewodnikiem przez Zrębice z drewnianym kościółkiem św. Idziego do źródeł Zygmunta i Elżbiety i podjazd pod bramę Twardowskiego - krótki postój. Przejazd do Złotego Potoku przed pałac Raczyńskich, zwiedzanie Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego. Przyjazd do małej jurajskiej wioski Piasek i dalej przejazd wozami  konnymi (ok.3 godziny) przez piękne rezerwaty przyrody, chroniące charakterystyczne cechy krajobrazu jurajskiego. W czasie przejażdżki: poczęstunek ( bigos, żurek, kiełbaski) w  „Chacie za wsią” , muzyka, wizyta u Baby Jagi i inne atrakcje.

Przejazd autokarem do Bobolic  -  głównej atrakcji turystycznej regionu. Zamek został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego i należał do systemu warowni królewskich nazywanych Orlimi Gniazdami. Zamek został zrekonstruowany i w u­dos­tęp­nio­nych do zwie­dza­nia. Na  niż­szych kon­dyg­nac­jach wa­row­ni o­bej­rzeć moż­na sta­ran­nie zre­konst­ru­o­wa­ne kom­na­ty, a w jed­nej z baszt - nie­wiel­kie mu­zeum.

Powrót w godzinach wieczornych.

Cena : do uzgodnienia

 

CENA OBEJMUJE: 

  • przejazd autokarem
  • program drugiej części
  • wyżywienie jak w programie
  • opiekę duchową kapłana
  • przewodników

 

CENA NIE OBEJMUJE: 

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów: Częstochowa 10 zł; 5 zł emeryci, 3 zł słuchawki; Bobolice – 15 zł; Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.