Biuro podróży Primapol | Dąbrowa Górnicza

Wybierz swój język

 

Atrakcje turystyczne: Zabytkowa Kopalnia Srebra -  Sztolnia "Czarnego Pstrąga" – Giszowiec - Nikiszowiec

 Atrakcje turystyczne: Zabytkowa Kopalnia Srebra -  Sztolnia "Czarnego Pstrąga" – Giszowiec - Nikiszowiec
 
1 CZĘŚĆ

Wyjazd rano i przejazd do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w  Piekarach Śląskich. Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od lat 70-tych XVII w. Obraz Matki Boskiej Piekarskiej znajduje się w ołtarzu głównym Bazyliki. Obraz przedstawia Maryję trzymającą na lewej ręce Dzieciątko, a w prawej jabłko. Dzieciątko unosi prawą rączkę w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma ewangeliarz. Namalowano go pod koniec XVII w. jako kopię. Przemalowany w XVIII w. znacznie różni się od pierwowzoru. Po wywiezieniu oryginału obraz zajął jego miejsce i zasłynął licznymi łaskami. Za datę rozpoczęcia kultu maryjnego uważa się 27.08.1659 r., kiedy to z oczyszczonego w czasie remontu obrazu wydobył się zapach róż. Lata 1678 - 1679 to czas nieporozumień wokół kultu obrazu. Zakazano m.in. jego wystawiania. Znacznie osłabł ruch pielgrzymkowy. W 1680 r. obraz peregrynował do Pragi i Hradec Kralove w Czechach, gdzie panowała zaraza. Zanotowano tam liczne przypadki uzdrowień. W 1702 r. w obawie przed nadciągającą wojną obraz wywieziono do Opola, gdzie znajduje się do dziś. W latach 1842 - 1846, za pieniądze ze społecznych zbiórek, wzniesiono nowy kościół. O tamtej chwili na Górnym Śląsku szerzą się liczne wyobrażenia Piekarskiej Pani. Coraz trudniej ustalić, który wizerunek jest tym właściwym. Zgodnie jednak twierdzi się, że ważniejsze niż czczony obraz jest szczególne miejsce, w którym od wieków rośnie kult Maryi. Kult maryjny w Piekarach, obok doniosłych wydarzeń, to przede wszystkim codzienne życie i troski ludzi, którzy przychodzą się modlić przed oblicze Piekarskiej Pani. Liczne wota i pisemne świadectwa uzdrowionych to symbol, że dziś tak jak 350 lat temu wydobywa się z obrazu cudowny zapach róż. W roku jubileuszowym 12 września 2000 w 75. rocznicę pierwszej koronacji na obraz nałożono srebrną zasłonę. Symbolizuje ona szacunek i cześć ludu śląskiego wobec Matki Bożej. Każdego dnia przed pierwszą Mszą św. obraz zostaje odsłonięty i po każdym ostatnim nabożeństwie zasłaniany.   Piekary znane są z pielgrzymek – najsłynniejszą jest pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie, które obejmuje Bazylikę, Rajski Plac, Kaplicę Matki Bożej Lekarki, Muzeum Sanktuaryjne, Kalwarię, kaplicę św. Barbary oraz tzw. Studzienkę.

O godz. 10.00 Msza święta, która jest odprawiana specjalnie z myślą o przybywających tutaj pątnikach  Wszystkie zgłoszone grupy, które przybywają ze swoim kapłanem lub bez niego zawsze podczas tej Mszy świętej są pozdrawiane w szczególny sposób. 

 
2 CZĘŚĆ

Przejazd do Tarnowskich Gór na zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni "Czarnego Pstrąga"  -

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się obok kopalni, pośrodku Parku Repeckiego. Zwiedzanie sztolni „Czarnego Pstrąga” polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni. Przewodnik przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego szybu, pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze. Płynąc obserwujemy w migotliwym świetle lamp karbidowych ociosy skał, na których są widoczne pionowe, nieco skośne rowki czyli ślady otworów strzałowych. Środkami strzelniczymi były wówczas proch czarny – materiał wybuchowy, słoma – lont, glina – przybitka. Szerokość chodnika sztolniowego waha się od 1.20 do 2.50 metra, wysokości 2,20 do 4,00 m, a głębokość od 0.70 do 1.00 m wody. W migotliwym świetle wprawne oko może dostrzec pstrąga. Wydaje się być czarny, stąd też przyjęła się nazwa chodnika sztolniowego jako „Czarnego Pstrąga”, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C.

Wspólny obiad w restauracji „Nad Aniołem” i dalszy ciąg zwiedzania.

Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywa się w podziemnych korytarzach o łącznej długości 1740 m, położonych 40 m pod powierzchnią ziemi. W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem, trwa około 90 minut. Zrekonstruowane wyrobiska Kopalni Zabytkowej pochodzą z XVII i XIX wieku i są świadectwem bogatej historii Ziemi Tarnogórskiej.  Z  Tarnowskich Gór wyjazd pk. godziny 16:00 na zwiedzanie z przewodnikiem dwu bardzo ciekawych  zabytkowych osiedli górniczych. Nikiszowiec i Giszowiec to wyjątkowe dzielnice Katowic, zaprojektowane przez architektów  Emila i Georga Zillmannów, a wybudowane na początku XX w. dla robotników kopalni Giesche. Pierwsze osiedle tworzy 9 zwartych kwartałów budynków, połączonych charakterystycznymi przewiązkami, natomiast Giszowiec jest realizacją idei angielskiego miasta ogrodu i zabudowę wzorowano tu na projektach chat wiejskich.  Spacer po osiedlach, zwiedzanie zabytkowego układu urbanistycznego: tzw. "familoków”, kościoła św. Anny, wizyta w Galerii Szyb Wilson. Obecnie osiedle jest wielką atrakcją turystyczną miasta, a w styczniu 2011 zostało wpisane na listę obiektów uznanych przez Prezydenta RP jako pomnik historii. Wyjazd w drogę powrotną,  powrót w godzinach wieczornych.

 

Cena: do uzgodnienia

CENA OBEJMUJE:

  • przejazd autokarem
  • opiekę pilota, przewodnika i opiekę duszpasterską;
  • obiad

CENA NIE OBEJMUJE:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; lokalnych przewodników ok. 50 zł